مقالات سیاسی, سخن روز

سیدعلی می ماند و حوضش و دیگر هیچ! (م. راهی)

مجاهدین قهرمان، وطن پرستان غیرتمند، رفقای فدایی حقیقی میهن.

وطن شما را به یاری خویش می خواند. امروز به یاری میهن و خلق ستمدید برخیزید.

خامنه ای (با هر صفتی که بدتر از آن ممکن نباشد) تمام قد به باتلاق سوریه در غلطیده است. او با طناب بشار اسد به اعماق چاهی فرو رفته که بیرون آمدن از آن برایش ممکن نیست. دلیل آن نیز روشن است. او می خواست در سوریه بجنگد تا مجبور به دفاع در دروازه های تهران در برابر ارتش آزادیبخش ملی نباشد. به همین دلیل از یکسو تمام هم و غم خویش را از یکطرف صرف دور کردن ارتش آزادیبخش از مرزهای میهن نموده و از سوی دیگر با تمام قوا می کوشد تا با حفظ و تقویت متحدین خود در منطقه خاور میانه ، قیام خلق ها را به بیراهه کشانده و به آمال دور و دیرین خود برای تحمیل هژمونی و برپایی خلافت سفیانی ولایت فقیه در هلال شیعی جامه عمل بپوشاند. نکته کلیدی اینجاست که پیمودن این مشی برای رژیم به هیچ وجه انتخابی نیست. فرار به جلو خصلت ذاتی معادله بقای رژیم است ، امری که از ابتدای به قدرت رسیدنش نیز به این سو همواره صادق بوده است. بنابر این بقای رژیم به حل مسئله تحمیل هژمونی در منطقه و بخصوص در گلوگاه آن یعنی سوریه و لبنان بستگی داشته و از این رو حیات رژیم نیز مستقیما به بقای رژیم سوریه بستگی دارد. یک وجه دیگر و به همان اندازه مهم برای رژیم، تلاش برای حفظ خطوط مقدم خود جهت حفظ ابزارهای چانه زنی خود در منطقه نظیر حزب الله لبنان و حماس در کنار پروژه اتمی بر سر میزهای مماشات استعماری است. استعمار گرانی که برآمدن یک آلترناتیو مستقل و ملی را بر نمی تابند و به نفع رژیم هر روز زنجیرهای تازه ای برای دست و پای فرزندان دلاور میهن ما در اشرف می بافند و خواب های پنبه دانه ای پروردن یک آلترناتیو وابسته را می بینند.

اما همانطور که گفته شد و مثل همیشه، خامنه ای ناچار از فرار به جلو است. اشتباه محاسبه رژیم در مختصات سوریه ، امکان کوتاه مدت بودن حضورش در این کشور و مهار سریع قیام ها و برگشت سریع به عقب و واگذاری باقی امور به بشار اسد است. به همین علت از راهبرد حداقل زمان و حداکثر تلفات بر دشمن (بخوانید مردم سوریه) پیروی می کند. غافل از آنکه ظرفیت و گستردگی قیام خلق بپا خواسته سوریه فراگیر تر از آن است که بشار و خامنه ای (و البته روسیه[1]  قادر به مهار آن باشند. بنابر این دست و پای خامنه ای در باتلاق یک جنگ بلند مدت یا حداقل میان مدت در سوریه گیر کرده است؛ مگر آنکه سرعت تحولات تعادل قوا در صحنه سریعا به نفع انقلاب بچرخد. جنگی که نتیجه آن چیزی جز باخت-باخت برای خامنه ای نیست: اگر شکست بخورد و دست از پا درازتر برگردد، خطوط دفاعی خود را فروریخته و ابزارهای منطقه ای خود را از دست رفته می بیند. توان تحمیل هژمونی منطقه ای از راه دکترین «سیادت شیعه» را برای همیشه از دست داده و مهمتر از آن، با دست خود یک همدست استرتژیک برای نیروی برانداز خود تدارک دیده است. زیرا مردم قهرمان سوریه امروز مقاومت سرفراز ایران را در کنار خود می بینند که شهدای آنها را شهدای خود می داند.

و اگر به فرض بتواند با دست زدن به جنایات ضد بشری و فرسایشی کردن جنگ، رژیم لرزان سوریه را سرپا نگهدارد، به دلیل اینکه بخش اعظم کشور در اختیار انقلابیون است رژیم اسد دیگر آن کارایی را که در شرایط حاکمیت کامل بر زمین و آسمان سوریه برای رژیم داشت دیگر نخواهد داشت و حفظ بلند مدت آن در شرایط جنگ فرسایشی، تلفات و خساراتی را وبال گردن رژیم ایران می کند که ادامه سرمایه گذاری روی سوریه دیگر صرفی برای آخوندها نخواهد داشت و مصداق افتابه خرج لحیم خواهد بود. پس طرح این سوال که ایا رژیم خواهد توانست رژیم اسد را حفظ کند اساسا بی مورد است و از هم اکنون می توان سوریه را از دست رفته برای خامنه ای تلقی کرد.

اما این جنگ، جنگ خامنه ای است و همانطور که از رویکرد اجتماعی رژیم در این رابطه پیداست، در پرتو قیام  های 88 و وضعیت انفجاری فعلی جامعه و وجود قدرتمند عنصر مقاومت سازمان یافته، رژیم اساسا در این رابطه بسیار ناتوان است و نمی تواند و قصد آن ندارد که به این جنگ ابعاد ملی بخشیده و توده ها را در این رابطه پشت سر خود بکشاند. حتی قادر به استفاده از حربه توسعه دامنه بحران با توسل به جنگ افروزی با ترکیه –این متحد ناتو- نیز نیست و می بینیم که حتی از درگیر شدن لفظی با این کشور نیز چشم می زند. و اگر می بینیم اخیرا مزدوران رژیم یک در میان برای بعد از سوریه ، از عراق دم می زنند، برای ترساندن دولت دست نشانده شان در عراق است تا بتوانند آنها را به همکاری بیشتر در جنایاتشان علیه سوریه و اشرف بکشانند.

اما تدارک نیرو و امکانات و پشتیبانی از این جنگ در شرایط تحریم های فراگیر شیره رژیم را می کشد و آن را بیش از پیش ناتوان میکند. و از طرفی با توجه به تحرکات دیپلماتیک کشورهای غربی در شورای امنیت، زمینه مداخله ناتو در قضایای سوریه فراهم خواهد شد و روسیه و چین طوعا، کرها به آن رضایت خواهند داد. بخصوص که اگر به این مسئله از دریچه شکست مذاکرات سیاسی اتمی، و ادامه سیاست در فرم جنگ بنگریم.

مجاهدان، ایران دوستان، فدائیان حقیقی خلق؛

شرایط فعلی یک فرصت بی نظیر تاریخی برای میهن در زنجیر ما فراهم آورده است. خامنه ای با فرورقتن به باتلاق سوریه یک خطای استراتژیک مرتکب شد. او با این کار خود زمینه را برای شعله ور شدن آتش خشم توده های به جان آمده فراهم کرده است. بر ماست که از تکرار شعار «امروز سوریه، فردا ایران» خودداری کنیم. همین امروز روز سوریه و ایران است. دوستان! وظیفه ما فقط شرکت شیک و پیک در گردهم هایی مقاومت نیست. امروز باید لباس سربازی وطن را به تن کنیم. در این زمینه ما نیازی به الگو برداری از هیچکس، حتی از خلق قهرمان سوریه نداریم. پنجاه سال است که خون مجاهدان و فداییان ایرانزمین خیابان ها و کف زندانهای وطن را رنگین کرده است. ایا آرمان های آن شهدای عظیم را به فراموشی می سپاریم؟ سوال خواهر مریم را به یاد آورید: «آیا برای بر عهده گرفتن مسئولیت هایتان آماده اید؟» و به یاد آورید که در سرود ملی مان می خوانیم: «در راه تو کی ارزشی دارد این جان ما». وقت آن است که خواب آشفته خامنه ای را در زمینه از هم پاشیدن ارتش آزادیبخش ملی بر هم بزنیم و اشرف را در زیر پای او سبز کنیم. و اگر جنگیدن زیر پرچم ارتش آزادیبخش ملی را قبول ندارید، مستقلا به وظیفه ای که در قبال مردمتان دارید عمل کنید. ما می خواهیم یک بار دیگر شیران فدایی میهن را در عرصه کارزار حقیقی با دشمن غدار کارگران و ستمکشان ببینیم. ایا در فراهم بودن شرایط عینی انقلاب شک دارید؟ و ای ایران دوستان و وطن خواهان. ایا شک دارید که مشتی خارجی وطنتان را به اشغال خود در آورده اند؟ مگر خارجی با ما چه می کرد که رژیم آخوندی نکرده است؟ توده های مستاصل و بجان آمده ما یارو یاوری ندارند و استمداد می طلبند. به یاری آنان برخیزیم. در اینکه در این راه از یاری انان برخوردار خواهیم شد شک نکنید.

پیروزی آز آن خلق های ستم دیده ایران و سوریه است.

م. راهی- پنجشنبه 19 مرداد 91


[1] روسیه فقط از امتیازات منطقه ای بازمانده از دوران جنگ سرد خود دفاع می کند و آماده واگذاری این امتیازات در قبال دریافت امتیازی دیگر و لذا اهل معامله با غرب است.


Advertisements

گفت‌و‌گو‌ها

هنوز دیدگاهی داده نشده است.

دیدگاه خود را بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

برترین نوشته‌ها و صفحه‌ها

بایگانی

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد کرده و بر روی دکمه Submit کلیک کنید.

به 261 مشترک دیگر بپیوندید

wordpress stats plugin
Advertisements
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: